Veri Analizi Öğrenmeye Nasıl Başlarım?

Image for post
Image for post

Yeni bir şey öğrenmeye başlarken yapılması gereken ilk şey bir öğrenme planı oluşturmak. Veri analizi ve veri bilimi hakkında ilk defa çalışılmaya başlandığında, aşağıdaki yol haritası işinizi kolaylaştıracaktır. Veri analizi öğrenmeye nasıl başlarım? İlk önce hangi programlama dilini öğrenmeliyim? Ve diğer tüm soruların cevabını aşağıda bulabileceksiniz.

Veri analizini öğrenmek ilk evrede çok zor hissettireceği için cesaret kırıcı olabilir. Yeni başlayanlar için uygun olan bir programlama dili kullanabilirsiniz. Böylece çalışmanızı kaydedebilir ve başkalarıyla paylaşabilirsiniz. R (The R Project for Statistical Computing), veri analizi ve istatistik için çok uygun bir programlama dilidir. Bilgisayarınızın hesaplama ve görselleştirmeyi yoğun bir şekilde kaldırmasını sağlayan bir dil olduğu için, verilerinize odaklanabilmenize olanak sağlayacaktır. R’de programlama işlemini kolaylaştırmak için, R programlama dili ile kod yazmak ve grafik çizmek için görsel bir arayüz olan R Studio bulunuyor. R Studio’nun kullanımı oldukça kolaydır ve Excel benzeri bir program olarak düşünülebilir. Veri analizini öğrenmek istiyorsanız, R Studio ve R programlama dili iyi derecede kullanmanız gereken araçlardır. Her şeyden öte, veri analizini öğrenme sürecini daha kolay hale getirebilirler.

Veri analizinde öğrenmeye başlamak genellikle en korkutucu bölümdür. Fakat korkmayın Udacity gibi online eğitim sitelerinde veri analizi de dahil olmak üzere birçok alanda eğitime katılabilirsiniz. Öncelikle R programlama dilinin nasıl kullanılacağını öğrenir ve sonrasında istatistik ve veri analizini öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Çok sayıda programlama dili vardır ve özellikleri de birbirine göre farklılık gösterir. Her programlama dilinin farklı özelliklere sahip olması kodlama esnasında hayal kırıklıklarının yaşanmasına da neden olabilir. Ancak bir programlama dili öğrendikten sonra diğerlerini öğrenme becerisi de yükselir. İlk öğrenme aşamasında R programlama dilinin önerilmesi bu nedenledir. Kolay öğrenilebileceği için diğer aşamalarda işinizi kolaylaştıracaktır. Birçok kullanıcı veri analizini kolaylaştırmak için programlama dilini öğrenmeye yoğunlaşarak ilk adımları atmıştır.

Verileri nasıl yükleyeceğinizi ve R programlama dilinde bazı temel görevleri nasıl yapacağınızı öğrendikten sonra; veri işleme, makine öğrenimi ve veri görselleştirme hakkında daha fazla bilgi edinmeye odaklanabilirsiniz. Burada adım adım ilerlemeyi unutmamanız gerekiyor. Veri kümesinin yapısını, değişkenlerin dağılımlarını ve ilişkilerini anlamaya başladığınızda veriyi de anlamlandırmaya başlayabileceksiniz. Bu alanların her birinde R programlama dilini nasıl kullanabileceğinize dair derslere ve örneklere internet üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yeteri kadar verilerle çalışma becerisi kazandığınızda daha fazla bilgi edinme aşamasına da geçebilirsiniz.

Kendinizi denemeden neyi ne kadar öğrendiğinizi elbette analiz edemesiniz. Bu nedenle öğrenip öğrenmediğinizi anlamak için bir veri seti bulun ve öğrendiklerinizi uygulamaya başlayın. Veri setini online platformlarda bulabilirsiniz. Bazı sivil toplum kuruluşları tarafından yayınlanan verilere de internet ortamında ulaşmanız mümkün. Eğer kullanabileceğiniz türde verilere ulaşamadıysanız, verileri anlamlandırmak isteyen küçük ölçekli bir şirketten veri paylaşmasını talep edebilirsiniz. Bu şirket için veri analizi yaparak kendinizi deneyebilirsiniz.

Veri analizi başlangıçta çok zor görünebilir, ancak öğrenme aşaması ve veri analizi yolculuğunun bu kadar stresli olması gerekmiyor. Pekala eğlenerek de veri analizi yapmayı öğrenebilirsiniz. R programlama dilinin temellerini öğrenmeye bugün başlarsanız, ilerleyen süreçte yeni bilgilerle kendinizi geliştirmeniz çok daha kolay olacaktır. Zaman içerisinde büyük verilerle çalışmaya başladığınızda, kendinizi yetkin bir R programcısı ve veri analisti olarak görmeye başlayacaksınız.

R dili ile veri analizi öğrenmek istiyorsanız, İngilizce bilginize de güveniyor olmanız gerekiyor. Bu konuda Türkçe bilgi edinmek için de internet üzerinden çeşitli kaynaklara ulaşabilirsiniz. Ancak yine de en güncel bilgiye ulaşmak için İngilizcenin şart olduğunu söyleyebiliriz.

Transform Data Into the Solution >> datateam.com.tr

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store