Makine Öğrenimine Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Image for post
Image for post

“What should I know before trying to learn machine learning?” Türkçe karşılığı ile makine öğrenimi öğrenmeye başlamadan önce ne bilmeliyim? Quora’da karşılaştığımız bu soruyla birlikte makine öğrenimine başlamadan önce bilinmesi gerekenler üzerine bir yazı kaleme almak istedik.

Aslına bakarsanız şu an makine öğrenimi ya da yapay zeka çalışmalarına başlamak için oldukça iyi bir zaman. Çünkü artık çok sayıda kaynak var ve bu alan giderek gelişiyor. Çevrimiçi kurslardan, ücretsiz kaynaklardan, açık kaynaklı yazılım araçlarından yararlanma gibi imkânlar söz konusu. Tabi ki zorluklar da yok değil. Ancak korkup vazgeçmek yerine, kendinizi öğrenmeye daha fazla hazırlamalı ve başlamadan önce nerelere dikkat etmeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz. Şimdi;

Eğer programlama konusunda iyi bir geçmişe sahip değilseniz, makine öğrenimi için ilk adımı Python öğrenerek atabilirsiniz. Düşündüğünüz kadar zor bir dil olmadığına emin olun. Sadece birkaç online eğitime katılarak genel hatlarıyla konuya hâkim olabilirsiniz. Google’ın geliştiriciler için oluşturduğu Python sınıfı bu konuda kusursuz bir kaynak. Kısa sürede hızlı bir şekilde programlama dilini öğrenebilirsiniz. Udacity’nin ücretsiz olarak sunduğu Bilgisayar Bilimine Giriş kursuna da mutlaka göz atmalısınız. Bilgisayar programlama dersine girişte elinizin kuvvetlenmesine olanak sağlayacaktır.

Her makine öğrenimi algoritması başka bir optimizasyon gerektirecektir. Bu nedenle çok değişkenlik matematik ve lineer cebir hakkında sağlam bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekecek. Eğer matematik konusunda kendinize güveniyor ve bu oldum olası bu dersi seviyorum diyorsanız, işiniz diğerlerine göre biraz daha kolay ilerleyebilir. Tabi ki makine öğrenimi algoritmalarını anlayabilmek için detaylı bilgi şart. İnvers almayı, determinant hesaplamayı derinlemesine öğrenmeniz gerekiyor. Tam anlamıyla doğru ve iyi bir eğitim almak için Prof. Gilbert Strang’in eğitim videolarını izleyebilirsiniz.

Makine öğrenimine başlamadan önce öğrenmeniz gereken konulardan biri de olasılık teorisi ve istatistik. Makine öğrenimi algoritmalarının ne işe yarayacağını anlamak için bu bilgileri edinmek şart. Kısa bir araştırma yaparak işinize yarayacak bir online eğitim bulabilirsiniz. Eğer İngilizce bilginize güveniyorsanız, olasılık teorisi ve istatistik öğrenmek çok da zor olmayacaktır.

Temel algoritma derslerine katılın. Makine öğrenimini mantığını en iyi şekilde kavrayabilmek için algoritmaların sağlam bir şekilde anlaşılması gerekir. Bu nedenle bizim önerimiz algoritmalar üzerine tasarım ve analiz dersi almanız. Coursera’da algoritma tasarımı ve analizi kurslarına katılmayı deneyebilirsiniz.

Başta da söylediğimiz gibi makine öğrenimine başlamak için oldukça şanslı bir dönemdesiniz. Çok sayıda online eğitime ücretsiz olarak katılabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Temel seviyede makine öğrenimi eğitimlerine bile! Yine Udacity’de yapay zekaya giriş eğitimlerine katılabilir, sonrasında Prof. Andrew Ng’nin verdiği makine öğrenimi kursuna katılabilirsiniz. Stanford Üniversitesi tarafından tasarlanan machine learning kursları, amacınıza doğru ve en hızlı şekilde ilerlemenize olanak sağlayacaktır. Kursun dili İngilizce, ancak başka dillerde altyazı seçeneğine de sahip. Yine de konunun en başına dönmemiz gerekirse eğer, makine öğrenimi konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız, temelde bilmeniz gereken en önemli şeyin İngilizce olduğunu söylemek zorundayız.

Tüm eğitimleri başarıyla tamamladıktan sonra kendinize ‘veri bilimci’ deme yolunda büyük bir adım atmış da olacaksınız. 21.yüzyılın en çekici mesleği veri bilimcilik seçilmişken, makine öğrenimi konusunda istekli olmanız fazlasıyla normal. Dileğimizse bu isteği tüm süreçlerde koruyabilmeniz olacak. “Veri bilimcilik ve 2018’de veri bilimci olmak” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Written by

Transform Data Into the Solution >> datateam.com.tr

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store