Big Data Nedir? Havayolu Şirketleri ‘Big Data’yı Nasıl Kullanır?

Image for post
Image for post

Yaşantımız içerisinde fazlasıyla yer almaya başlayan terimlerden biri de ‘big data’ yani büyük veri oldu. Her ne kadar endüstri dünyası bu terimi fazlasıyla kullanıyor olsa da hala big data nedir, ne kadar büyüktür, sorularına cevap arayan bir çoğunluk var.

Büyük veri olarak tabir edilen veri, 100 terebayt ve 1 petabayt arasını kapsar. Ancak burada önemli olan verinin büyüklüğünden çok, doğru şekilde analiz edilerek anlaşılabilmesidir. Big data analiz edildiğinde insan davranışlarını anlama ve buna yönelik geleceği tahmin etme yetkinliğine sahip olabilen şirketler, akıllı çözümler ve stratejiler geliştirerek big datadan faydalanmayı başarıyor.

Bid data nedir özümseyen ve en iyi şekilde analiz ederek kullanmaya başlayan sektörlerden biri de havayolu ulaşım sektörü oldu. Bugün başarılı birçok havayolu şirketinin big data çözümleri konusunda destek aldığını görüyoruz. Büyük veri sayesinde elinde iyi bir rekabet avantajı bulan havayolu şirketleri, piyasa trendlerine ve müşteri beklentilerine cevap vermeyi başarıyor.

İtiraf edin, hepimiz kendimizi özel hissetmeye bayılırız. Sık sık gittiğimiz restoranda ‘her zamankinden mi’ sorusunu ya da ‘size özel’ tabirini duymak bile bir anda kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Toplumda hala bu tarz küçük kişiselleştirmeler işe yararken, endüstri dünyasında olduğunda etkisini tahmin edebilirsiniz. İşte havayolu şirketleri bu hassaslığımızı fark etmiş olacak ki, bağımlılığımızı artırma adına elindeki verilerden yararlanarak bizlere kişiselleştirilmiş teklifler yapmaya başladı.

big-data-havayolu
big-data-havayolu

Büyük veri sayesinde ek gelir elde eden havayolu şirketlerinden biri de Delta Havayolları oldu. Üstelik bunu müşterilerine harika bir hizmet vererek yaptı. Yaptığı big data analizleri ile müşterilerinin yolculukları sırasında en çok bagajlarını merak ettiklerini tespit eden Delta, onlar için bagajlarını takip edebilecekleri bir mobil uygulama sundu. Yolcuları bagajlarını anlık olarak takip etmenin memnuniyetini yaşarken, 11 milyondan fazla yüklenen bu uygulama şirketin iyi bir ek gelir elde etmesine olanak sağladı.

Havayolu şirketleri A noktasından B noktasına giden uçuşlarında talebin arttığını fark ettiğinde bu uçuşlar için indirim yoluna gidebilir. Bunu yaptığı sırada ise müşterilerinin satın alma aktivitelerini izlemeye başlar. Söz konusu indirimle birlikte hangi müşterilerinin fiyat hassasiyetine sahip olduğunu analiz edebilen şirketler, big data nedir konusundan çok daha öteye geçerek, onu kendilerine bir avantaj haline getirmeye başlamışlardır. Big data analitiğinden yararlanmaya başlayan bu şirket, gelecek yıl yine aynı dönemde talebin artabileceği ve müşterilerin nasıl davranışlar sergileyebileceği konusunda doğru öngörülere sahip olur.

Büyük veri analizlerinden destek alarak buna göre çözümler geliştiren şirketler, sadık müşteri kitlesine sahip olmayı başarırken, güçlü bir rekabet avantajını da elinde bulunduruyor. Sadece indirimli bilet satarak ya da uçak içi satın alımlarla gelirini artırarak elini güçlendiremediğini fark eden havayolu şirketleri, big data nedir özümseyip analizlerinden yararlandığı müddetçe bu yarışı önce bitirmeyi başaracaklar.

Hemen her alanda big data analizinden yararlanılırken, sağlık sektöründe büyük veriden nasıl yararlanılıyor öğrenmek için blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Written by

Transform Data Into the Solution >> datateam.com.tr

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store