Amazon, Yatırımlarını Büyük Veri Analizi ile Yönlendiriyor!

Image for post
Image for post

E-ticaret şirketlerinin elinde bulundurabileceği en önemli kozlardan biri şüphesiz ki kullanıcı verileri. Ancak birçok şirketin büyük veri analizi konusunun ciddiyetine varamadığını söyleyebiliriz. Elindeki verileri iyi bir şekilde değerlendirmeyi bilen şirketler, kullanıcılarına özel kampanyalar, teklifler, öneriler sunarken one-to-one marketing sayesinde onları kendisine sadık hale getirmeyi de başarıyor. Ancak büyük veri analizi etkileri sadece bunlarla sınırlı değil. Şirketlerin ticari yatırımları konusunda fikir edinmesine ve daha doğru adımlar atmasına da olanak sağlayabiliyor. Bu konuda en iyi örneklerden biri şüphesiz ki e-ticarette dünya devi haline gelen Amazon…

Internet hayatımızda son 25 yıldır aktif olarak var. Amazon’un internet dünyasındaki varlığı ise 10 yıla dayanıyor. Kitap ve teknoloji alanında ilk akla gelen seçeneklerden biriyken, yavaş yavaş bünyesinde farklı grupları da almaya balladığını gördük. Başka şirketlerin stoklarında bulunan ürünleri kendi platformu üzerinden satışa sunan ve kusursuz işleyen lojistik merkezi sayesinde operasyonlarını sorunsuz olarak gerçekleştiren Amazon, artık gıda markalarını bile bünyesinde bulundurmaya başladı. Bu şu demek oluyor; Amazon her eve girmeyi başaracak! Peki bu kadar doğru yatırım yapmayı nasıl başarıyor dersiniz?

Web Analytics, CRM ve ERP gibi programlar sayesinde e-ticaret sitelerinde kullanıcıların verileri kaydedilebiliyor. Son dönemde sosyal medya ağları sayesinde çok data detaylı veriler de elde edilmeye başlandı. Ancak birçok e-ticaret sitesi bu konunun önemini fark etmediği için kullanıcı verilerini tutma yoluna gitmiyor. Bunun tam tersi bir eğilim gösteren Amazon ise kaydettiği verileri büyük veri analizi sayesinde anlamlı hale getirerek kullanıcı kitlesinin ne istediğini de ne istemediğini de anlayabiliyor.

Dünya çapında 1 milyondan fazla müşterinin online alışveriş yaptığı platform olan Amazon, e-ticaret sitesine gelen formları analiz için kullanıyor. Bu formları etkili bir şekilde değerlendiren ve kişiye özel stratejiler geliştiren Amazon, gelecek yatırımlarını da bu analizlerin sonuçlarına göre yönlendiriyor. 2017 yılında 13.6 milyar dolara satın aldığı Whole Foods da veri analizlerinin yönlendirmesi ile satın aldığı bir gıda perakendecisi oldu. Yıllarda kitap ve teknoloji ürünleri satan Amazon, veriler ışığında gıda sektörüne de adım atmış oldu. Yeni hedefi ise ACD’de farmakozmetik ağı olan CVS şirketini satın almak. Sizce de doğru bir yatırım değil mi?

Daha bitmedi…

San Francisco’da bir teknoloji-tasarım laboratuvarı kuran Amazon, neredeyse müptelası haline geldiğimiz Kindle gibi ürünlerini burada hazırlatıyor. İlerleyen yıllarda teknoloji üretme konusuna daha fazla eğilim göstermeyi planlayan ve bu konuda yatırım yapmak için iştahlı olduğu bilinen Amazon, sıklıkla kullandığımız teknolojik cihazlarımızı çok daha şık tasarımlarla çok daha uygun fiyata karşımıza çıkaracağa benziyor. Büyük veri analizi sayesinde attığı doğru adımlar, e-ticaret devi unvanını başkasına kaptırması şöyle dursun, her geçen gün kitlesini genişletme başarısına sahip olmasını da sağlıyor.

Veriye güvenen şirketler, sektörü ne olursa olsun doğru stratejiler sayesinde piyasa değerini artırmayı başarıyor. Bu önlenmeyen yükselişler içerisinde Amazon belki de en iyi örneklerden biri. Geleceği tahmin edebilmek ve doğru hamlelerle ona en iyi şekilde hazırlanmak için büyük veri çözümleri konusunda yakından bakmanızda fayda var.

Written by

Transform Data Into the Solution >> datateam.com.tr

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store