2018’in En İyi Veri Görselleştirmede Trendleri

Image for post
Image for post

“Bir resmin en büyük değeri, bizi asla görmeyi beklemediğimiz şeyleri fark etmeye zorlamasıdır.“

John W. Tukey

Veri bilimi hızla büyüyen bir kariyer yoludur ve tüm endüstriler, alanlar ve hükümetlerdeki liderler, konum verilerinin gücünü kullanmak için en iyi fikirlerini vermektedirler.

Kurumlar daha fazla anlayış elde etmeye ve bulgularını daha açık bir şekilde sunmaya çalışırken, yüksek kaliteli veri görselleştirme çözümlerine verilen prim artmaya devam edecektir.

İşte, 2018'de göz attığımız veri görselleştirme ile ilgili trendlerden bazıları:

  • Veri görselleştirme artık sadece veri bilimcileri için değil.

IBM, önümüzdeki üç yıl içinde veri bilimcileri ve veri mühendislerine yönelik talepte %39'luk bir artış sağlıyor. Ancak işverenler, sadece bilim adamlarından ve mühendislerinden değil, kuruluşlarındaki veri ile yakınlık ve rahatlık beklemeye geliyorlar.

Bu eğilim nedeniyle, veri görselleştirme alanını ve faydalarını herkes için daha erişilebilir hale getirmeye yönelik araçların ve kaynakların sürekli büyümesini bekleyebiliriz.

Örneğin, sahaya yeni bir kişi 100'ün üzerinde görselleştirme modelinden oluşan bir derleme olan Ferdio’nun DataVizProject.com’una dönüşebilir. Bilgi ajansı, bu kaynağı kendi veri görselleştirmelerini oluşturmak isteyenleri “bilgilendirmek ve ilham vermek” için bir araya getirdi. Google’ın Veri Stüdyosu gibi diğer hizmetler, kullanıcıların kodlama becerileri olmadan kolayca veri görselleştirmeler ve gösterge panoları oluşturmasına olanak tanıyor.

  • Açık ve özel verilerin artması, veri görselleştirmelerini zenginleştirmeye yardımcı olur.

Müşterilerinin ve bileşenlerinin eylemleri ve kalıpları hakkında daha fazla bilgi edinmek için, kuruluşların kendi özel verileri dışındaki kaynaklara başvurmaları gerekir. Neyse ki veri bilimcileri için her geçen gün daha fazla veri mevcut oluyor ve artan kullanılabilirlik trendinin 2019'a kadar devam etmesini bekliyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri Federal Hükümeti’nin açık veri sitesi Data.gov, 43 ABD eyaleti, 47 şehir ve ilçe ve 53 diğer ülkeden veri setlerine sahiptir. Haziran ayında Forbes, kendi veri portallarına sahip 85 ABD şehrini belirledi.

Açık veri kaynaklarına ek olarak, yeni pazar yerleri, yeni Salesforce Data Studio (Eylül 2017'de duyuruldu) gibi veri alışverişi ve CARTO’nun Veri Gözlemevi gibi kaynaklar görselleştiricilere verilerini geliştirip daha fazla fırsat sunacak. Yeni ve eyleme dönüştürülebilir bilgiler elde edilecek.

  • Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi, veri profesyonellerinin daha akıllı çalışmasına izin verir.

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi, teknoloji dünyasındaki vızıltı sözleridir ve bunların veri bilimi ve görselleştirme alanında kullanımını içerir.

Salesforce, kullanıcılarına kendi verilerini içeren kalıpları keşfetmelerine yardımcı olacak olan Einstein AI’yı tanıtıyor.

Microsoft geçtiğimiz günlerde, 2018'de beklenen Excel’e benzer geliştirmeleri duyurdu. “Insights” güncellemeleri, programda yeni veri türleri oluşturulmasını içeriyor. Örneğin, Şirket adı veri türü, Bing API’lerini kullanarak konum ve nüfus verileri gibi bilgileri otomatik olarak çekecek. Ayrıca, veri manipülasyonuna yardımcı olacak Makine Öğrenme modellerini de tanıtıyorlar. Bu güncellemeler, programın veri görselleştirme araçlarını zaten bilen Excel kullanıcılarını otomatik olarak geliştirilmiş veri kümeleriyle güçlendirecektir.

  • “Etkileşimli harita” veri görselleştirmeleri için standart bir araç haline geliyor.

Veri görselleştirme, bir terim olarak, verilerin görsel temsiline başvurabilir. Bununla birlikte, giderek artan miktar ve yer verilerinin yaygınlığı ile birlikte, giderek daha fazla veri görselleştirmesi, bir hikayeyi veri ile tam olarak anlatmak için etkileşimli bir harita gerektirir.

  • “Veri hikayeleri” üzerine yeni bir odak var.

Tek bir veri görselleştirmesi oluşturmak büyük etki yapabilir. Ancak, daha fazla şirket, birçok veri türünü ve görselleştirme yöntemlerini kullanarak daha eksiksiz bir hikaye anlatan özel web sitesi deneyimleri oluşturmaya başlıyor.

Enigma Labs, bu yılın başlarında dünyanın ilk Sanctions Tracker’ını yayınladı. Yirmi yıldan fazla ABD’nin yaptırım verisini anlamlı bilgiler olarak ele alan ve bunları ileten bir veri hikayesi. Karmaşık sorunları iletmek için harita ve diğer veri görselleştirme araçlarını kullanan daha fazla özel deneyim 2019 yılında karşımıza çıkacak.

  • Görme engelliler için yeni renk şemaları ve paletler.

Pantone’a göre 2018'in rengi “ultraviyole rengi”; gençleşme, restorasyon ve yenilenme duygusunu taşıyan mor rengin daha açık bir tonudur. Bununla birlikte, uzun vadeli renk tahmini, kırmızı, yeşil ve mavi gibi birincil renklere dönüş görülecek, genellikle ülke bayraklarında görülen renkler tercih ediliyor.

Trendlerden bağımsız olarak, veri görselleştirme için renk paletlerini seçmenin temellerini anlamak önemlidir. Temelleri anladıktan sonra, diğer palet seçeneklerini keşfetmeye ve tasarım trendlerini dahil etmeye başlayabilirsiniz. Invision’un Veri Görselleştirmeleri için Doğru Renk Paletlerini Bulma konusundaki yayına göz atın.

Biz de Datateam olarak Vision adını verdiğimiz ürünümüzle ileri veri görselleştirme uygulamalarını çok daha kolay yapılabilir ve kolay anlaşılabilir hale getiriyoruz.

Dünya nüfusunun yaklaşık %4,5'inin renk körü olduğu gerçeğini düşünmek de önemlidir. Veri görselleştirme tasarımcıları özellikle ColorBrewer tarafından sağlananlar gibi renk körlüğü renk paletleriyle görselleştirme yapmayı da göz önünde bulundurmalıdır.

  • Güncel olaylar etrafındaki veri görselleştirmeleri, sosyal konuşmaya hakimdir.

Sosyal paylaşım için veri görselleştirmeleri, yılın geri kalanında da “daha azdır” yaklaşımını benimseyecek.

Etkileşimli veri görselleştirmeleri ve özellikle haritalar, sosyal paylaşım için mükemmel olan yeni bir biçim sunar. Pazarlamacılar, sosyal platformlardan veya açık veri portallarından mevcut konum verilerini kullanarak haritaları hızlı bir şekilde oluşturabilir.

Bir pazarlamacı, Game of Thrones yedinci sezon galasından Twitter trafiğini kullanarak bir veri görselleştirmesi oluşturdu ve binlerce görünüm oluşturmuştu.

  • Gazeteciler veri görselleştirmeleriyle dikkat çekiyorlar.

Oxford English Dictionary, “post-truth” kelimesini 2016'nın sözcüğü olarak seçti. Gerçekten de, ABD başkanlık seçimlerini takiben, veri analistleri ve gazeteciler, muhaliflerin “sahte haberler” ibaresini yazarak savunma yaptılar.

Ancak 2017 yılı veri analistleri ve gazetecileri veri görselleştirmelerinin yardımıyla geri adım attı.

Columbia Gazetecilik İncelemesi’nin (CJR) editörleri, 2017 baharında “Amerika’nın Büyüyen Haber Çölleri” başlıklı bir makale yayınladı. Makalede, ülke genelinde yerel gazetelerin yokluğunu haritalandıran etkileşimli veri görselleştirmesi yer aldı.

Yukarıda tartışılan ilk eğilimi gösteren bu veri görselleştirme, sadece verilerin güzel bir temsilidir. Editörler okuyucuları bu haber kaynağına “haber çölleri”nde katkıda bulunmaya davet ediyorlar.

2018 ve sonrası boyunca medya kaynaklarında çok daha fazla veri görselleştirme örneği görmeyi bekliyoruz.

Written by

Transform Data Into the Solution >> datateam.com.tr

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store